kizilay_banner_120X600

Ana Sayfa Kamu Tarım Bakanlığına ait TKK/Bereket Sigorta aile şirketi mi?

Tarım Bakanlığına ait TKK/Bereket Sigorta aile şirketi mi?

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ve Bereket Sigorta aile şirketi mi? Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından satın alınan Işık Sigorta ve Asya Emeklilik şirketlerinde (Bereket Sigorta) ciddi yolsuzluk ve adam kayırmaların olduğu, şirketlerde Fetö’ye destek verenlerin halen korunduğu iddia ediliyor.

Giriş Tarihi: 12 Eylül 2017 Salı 12:57
Tarım Bakanlığına ait TKK/Bereket Sigorta aile şirketi mi?

Çiftçinin parasıyla nepotizm* iddiası..

Tarım Kredi Kooperatifleri, 2017 yılı Ocak ayında, FETÖ’den Kayyuma geçen Işık Sigorta’nın yaklaşık yüzde 80 hissesini, Kooperatifin Sigorta şirketi kurması halinde hiç sermaye gerekmemesine rağmen 34 milyon TL karşılığında satın aldı ve adını Bereket Sigorta olarak değiştirdi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Fetö şirketi kapsamında kayyumda olan Işık Sigorta’yı satın alıp adını Bereket sigorta yaptıktan sonra skandalların da başladığı iddia ediliyor.

Tarım bakanlığına bağlı Tarım Kredi Kooperatiflerinin Genel Müdürü Ayhan Karayama, aynı zamanda, adı Işık Sigorta’dan Bereket Sigorta’ya ve Asya Emeklilik ten Bereket Emeklilik’e dönüşen iki şirketin de Yönetim Kurulu Başkanı. İlk icraatının ise FETÖ'cü hissedarlarla temasa geçip onlara ait hisse bedellerini nakden ödemek olduğu iddia ediliyor.

 

Komşular ve Akrabalar şirket yönetiminde.. Karayama, tüm yetkisini Akraba, Komşu ve Fetö’cülere destek için kullanmış!

Ayhan Karayama’nın devletin ve çiftçinin parasıyla Sigorta şirketleri satın alıp, bu şirketlerdeki tüm yetkisini ise, akraba, eş, dost ve FETÖ’cülere istihdam sağlamak için kullandığı iddia ediliyor. Karayama’nın, aşağıda belirtilen listeden daha uzun bir listeyi de Bereket Emeklilik şirketinde işe başlattığı, hatta bu kişiler içinde karı koca olarak işe alınanların da olduğu, hatta bu isimlerden bazılarının da Fetö ilişkilerinin olduğu iddia ediliyor.

Karayama, öncelikli olarak Paşa Y., isimli kişiyi 20 bin TL maaş, sekreter ve hizmetli kadrosu da tahsis ederek  şirkete danışman olarak atamış. Paşa Y.’nin, Ayhan Karayama’nın  komşusu olduğu, Sigorta sektörüyle ilgisi ve bilgisinin olmadığı, Telekomünikasyon sektöründen geldiği, şirkete iki günde bir, birkaç saat uğradığı belirtiliyor.

Karayama, ayrıca, Nurettin Ç., isimli şahsı da şirkete Yönetim Kurulu üyesi olarak atamış. Nurettin Ç.’nin de Sigorta sektörüyle ilgisinin olmadığı, Meteoroloji müdürlüğünden emekli bir memur olduğu ve Ayhan Karayama’nın diğer komşusu olduğu belirtiliyor.

Ayrıca Bereket Emeklilik’e Yönetim Kurulu üyesi yapılan Hasan D.’nin de, eski bakanın kuzeni olduğu iddiaları var.

 

Karayama’nın yine, Melek S. isimli lise mezunu bir bayanı, Bölgede Uzman olarak işe başlattığı, Bir ayda 5 terfi aldırtıp Grup müdürü yaptığı, bu bayanın, Hakan Şükür’ün yurt dışına kaçmadan önceki danışmanı olduğu da dillendiriliyor.

Karayama’nın, işe başlattığı bir diğer kişi ise Şevket K. Hastanelerde satın almalarda çalışmış bir kişi olan Şevket K., Şirkete Genel Müdür yardımcısı vekili olarak atandı. Şevket K.’nın da Ayhan Karayama’nın aile dostu ve hemşehrisi olduğu belirtiliyor.

Fırat I. da, Bereket Sigorta’ya Ayhan Karayama tarafından genel müdür yardımcısı olarak atanmış. Bu kişinin de sigortacılık sektörüyle ilgisinin olmadığı, Expo 2016 da çalıştığı belirtiliyor. Fırat I.’nın da Ayhan Karayama’nın arkadaşı olduğu söyleniyor.

Sümeyye Karayama'nın, Güzel sanatlar Fakültesinden mezun olduğu gün Bereket Sigorta şirketinde Uzman olarak işe başlatıldığı, Sümeyye K.’nın da, Ayhan Karayama’nın yeğeni olduğu belirtiliyor.

Sektörle ilgisi olmayan ve işe başlatılan bu kişiler, yüzme hocası, fitnes antrenörü, rehabilitasyon merkezi öğretmeni, ev hanımı, manikür, pedikür uzmanı vs. gibi meslek gruplarından oluşuyor. Bu kişilerin tamamına yakınının Tokat nüfusuna kayıtlı olduğu ve Ayhan Karayama’nın akrabaları ve yakınları olduğu dillendiriliyor.

 

Yukarıda, haberde belirtilen isimlerin dışında yine çoğunluğu Tokat nüfusuna kayıtlı şirkette işe başlatılan kişiler;

Mustafa Y., Enes Ç., Ahmet A., İlknur G., Muhammet D., Emir Ç., Ahmet E., Tuğba B., Seren Ergün, Yasemin S., Leyla T., Yavuz Ö., Serkan A., isimleri de işe başlatılmış. Bu isimlerden özellikle Yavuz Ö.’nün, şirketteki çalışma ortamında her fırsatta Ak Parti’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği de belirtiliyor.

 

Hakan Şükür’ün danışmanını Fetö Tespit Komisyonuna başkan atamış!

Ayrıca, Tarım Kredi Kooperatiflerine ait Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Şirketlerinde, Fetönün Kara para aklama yöntemlerinin uygulandığı, Genel Müdür Ayhan Karayama’nın bu işlemleri yapan kişileri korumaya aldığı, FETÖ’den aranan ve Yurt dışına kaçtığı belirlenen Hakan Şükür’ün danışmanını, kurumdaki FETÖ tespit komisyonuna Başkan yaptığı da dillendirilen konular arasında.

 

Bereket Emeklilik Fetö’nün kara parasını akladı iddiası!

Karayama tarafından, eş zamanlı olarak (Asya) Bereket Emeklilik şirketi de satın alınarak Tarım Kredi Kooperatifleri bünyesine dahil edilmiş.

Burada hassas olan konu ise, Bireysel emeklilik şirketi Bereket Emeklilik’in kuruluş amacının, FETÖ’nün Kara Parasını aklamak olduğu iddiası.. Bu amaçla şirketi kurduğu iddia edilen Balkan A.’nın, Ayhan Karayama tarafından her iki şirketin (Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik) CEO'su yapıldığı, Balkan A.’nın 15 Temmuz sonrasında FETÖ’ye finansman sağlamaktan tutuklandığı biliniyor.

 

BES Birikimlerini Bank Asya Hisselerine yatırmış!

Balkan A.’nın ayrıca 17/25 Aralık sonrası Asya Emeklilik şirketine ait BES birikimlerini, emeklilik katılımcılarının fonlarının zarar etmesi pahasına, Asya Katılım Bankasına destek olmak için Bank Asya hisse senetlerine yatırdığı da iddialar arasında. Ancak halen Karayama’nın koruması altında olduğu ve bu işlemleri bilen diğer çalışanların tehdit edildiği de belirtiliyor.

 

Fakıbaba bu iddiaları araştıracak mı?

66. Hükümeti kuran Ak Parti’nin yeni Tarım Bakanı Eşref Fakıbaba’nın, birkaç gün önce bir gazeteye verdiği mülakatta, kendisinden önceki dönemde oluşan usulsüzlüklerin düzeltileceğini ve kendi döneminde asla usulsüzlüklere yol vermeyeceğini belirtmişti. Kamuoyu şimdi, Fakıbaba’dan bu iddiaları soruşturmasını, Şirketlerdeki bu usulsüzlükleri araştırıp, gereğini yapmasını bekliyor.

 

* Nepotizm, akraba kayırma veya adam kayırma, öznel ve adil olmayan şekilde yapılan ayrımcılık.

YORUMLAR
 • yorum2017-12-01 01:06:58Mayasi kara

  Bazi yerler kripto doluynus

 • yorum2017-09-25 00:26:42Calişan

  MEDYA KAMUDAN RİCAMIZ BU İŞİN PEŞİNİ BIRAK MAYIN ?TKK MERGEZ BİRLİYİ GÜPRETAŞ TARESK TARNET BEYLİK OVA SÜT FABRIKASI VE DİYER ŞİRKETLER FİRMA İYALESİ BUNA BENZER COK ŞEYLER VAR BURALARA ACİLEN BAKANLIK MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLMESİ GEREKİYOR ŞUNUDA SORMAK LAZIM 20 AYDA ALINAN PERSONEL SAYISI ARTI BU PERSONELİN COGU BANKAMATİK MEMURU İŞE GELMEDEN MAAŞ ALIYORLAR BU KURUMA GELMEDEN ÖNCEKİ MALVARLIGI VE ŞİMDİKİ MALVARLIKLARININ ARAŞTIRILMASI GENEL MÜDÜR VE YARDIMCILARI VE YÖNETİMKURUL ÜYELERİNE?????

 • yorum2017-09-23 23:50:36Calışan tkk

  Neden halen hesap sorulmuyor tkk ve iştiraklar ortada durum kitdikce kötüye gidiyor burda sadece birkişiye deyil ve yönetimede hesap sırulması kerekiyor kimsenin kacma şansı yok herkes bukurumun hesabını vermek sorunda allah aşkına bir araştırın nelercıkacak göreceksiniz ????

 • yorum2017-09-23 23:42:11Tkk

  Bakanla geldim bakanla giderim diyene ne oldu. Bakanın etrafında dolanıyor. Bakanın twitleri retwetlemeler. Bakanla aynı karede poz vermek için uğraşlar boşuna bilesin. Görevde bir gün daha durmak için araya koydukları adamlar bile bıkmış. Halen beklemenin bir anlamıvarmı sizce ?????

 • yorum2017-09-21 00:39:01Memur

  YAARKADAŞLAR HERKEZ BİRŞEYLER YAZIYOR DEMEKKİ TKK DA SIKINTI VARKİ YAZIYORLAR REİZE SÖYLEMEK LAZIM İNŞALLAH CUMHUR BAŞKANIMIZIN KULAGINA GİDER OZAMAN HERKEZ HEZABINI VERİR İNŞALLAH ??

 • yorum2017-09-21 00:34:13Kurum calişanı

  MEDYA KAMUYA COK TEŞEKÜR EDERİZ GERCEK HABERDEN ASLA ŞAŞMAYINIZ ?TKK DA BUKADAR SIKINTIVAR GÜPRETAŞ VE TARESK VE TARNET BEYLİK OVA SÜT VE DİYER ŞİRKETLER NEDEN BURALARA ACİLEN MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLMİYOR TKK DA ALINAN GENEL MÜDÜR VE YARDIMCILARININ MAAŞLARINI BİR BAKIN NEKADAR ALIYORLAR??SIKINTI BÜYÜK SAYIN BAKANIM ACİLEN EL ATMASILAZIM NELER CIKACAK ALLAH BİLİR YAZIK BU CİFCİNİN KURULUŞUNA BU SIKINTILARDANDA MERGEZ BİRLİYİ YÖNETİMİDE SORUMLU??????

 • yorum2017-09-19 22:10:02Tekirdağ

  Reisimize bildirin bunları yıllardır somurdu bizleri bizim kurumumuz.Allah bunlardan hakkımızı aldın.T.kredide çalışanlar diyorlar ki otelcileri aratırız ne acı birdurum.Al birini vur birine yazık.

 • yorum2017-09-17 13:48:08Tkk çalışanı

  Bereket dosyasını açmışsınız.Kurumun diğer iştiraklerinde durum farklı mı?Akrabalar, vasfına bakılmaksızın 5-15.000 tl maaşlarla bir yerlerde. G. Md Yrd Ö. Ekşi'yi kurumda neredeyse gören yok, ama gelsin ballı maaş. Uzmanlık sınav komisyonunda 20 kisi gördüyse ancak, 320 kişi sınava girdi oysa.Birilerinin çıkarları adına Ak Parti yıpratılıyor,bakan eden yok.1000 lerce kişi biliyor bu yağmacılığı ve ortaklarda duydukca kurumdan nefret ediyorlar.3-5 kişinin ikbali için kurum bitiriliyor.

 • yorum2017-09-16 21:20:11Ömer

  Fayanam fay yazıklar olsun halen orda oturuyor hayret birşey

 • yorum2017-09-16 01:34:24Tkk

  BANA SORARSANIZ TKK YÖNETİMİDE BUKONUDA BİRŞEY VARSA GERCEKDEN ONLARDA SORUMLUDUR VE HESABINI VERMELİDİRLER YAZIK BU CİFCİNİN KURUMU BURASI İNŞALLAH SAYIN BAKANIMIZ GEREYŞNİ YAPACAGINDAN EMİNİM YAZIK NEDİYELİM?

 • yorum2017-09-16 01:10:16Vadandaş

  METYA KAMUYA GERCEKTEN TEŞEKKÜR EDERİM BUTÜR OLAYLARIN ÜZERİNE GİTMEK LAZIM?SAYIN CUMHUR BAŞKANIMIZIN KULAGINA KİDERSE GEREKENİ YAPACAGINA İNANIYORUM

 • yorum2017-09-15 22:55:25Tokatcı

  TKK "Kara" donemi bitiyor, sorusturmalar baslıyor. Sayın savcılarımız bu iddiaları arastıracaktır

 • yorum2017-09-15 19:40:52Büyük adammışsın karayama

  Bu dünyada ne kadar fötücü var ise allah belasını versin genel müdür fetöcü ise onunda ama eğer bu haberleri yazalar fetöcü yada yardakçısı ise allah evladından çocuğundan çıkarsın adam Tarım Kredi’den Faizsiz Portföy Yönetiminde Önemli Adım bu işleri yaparken siz neler yapıyorsunuz ama doğru meyve veren ağaç taşlanır demi taşlayın bakalım

 • yorum2017-09-15 16:41:47Bereketli

  Vay, Vay, Vay, ne işler dönmüş abi, Bravo medyakamu'ya böyle bir durumu haber yaptığı için biz sektörde 20 yıl harcadık ancak müdür olabildik, Abla 1 ayda grup müdürü olmuş,

 • yorum2017-09-14 10:24:32ayhan kurul

  savcılar görev e bu arada esra adlı yorumcuya, bunlar tarım kredice ve bakanlıkça herkesin bildiği bir durum sadece medya kamu açıkça kral çıplak diyebilmis, gerçek habercilik

 • yorum2017-09-13 13:16:32Esra

  Siz nasıl kamu haberi yapıyorsunuz aslı astarı olmayan elinizde hiç bir belge olmadan onca insanın ekmeği ile oynamakmidir haber yapmak bir kurumu ve çalışanlarını elinizde ve karşınızda cevap hakkı dahi tanımadan mesnetsiz asılsız ve tamamen hayal ürünü haber yapmak hedef göstermek hicbir insanı vicdana dayanmaz yazık ki yalan haberlerle hakkıyla çalışan insanları rahat bırakın yildiramicaksiniz

 • yorum2017-09-12 17:26:20Ilkyorumcu

  Bu kadar goz gore gore bunlara izin verenlerin hesap vermesi gerekir...

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık